iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Bieg przez plotki :)

Ludzie uwielbiają posiadać wiedzę tajemną. Myślę, że między innymi dlatego, iż daje im ona swoiste poczucie bezpieczeństwa.

No, bo weźmy - na ten przykład - medycynę.

Ostatnimi laty EBM - medycyna oparta na faktach i dowodach (Evidence Based Medicine) toczy zażarty bój z RBM (Rumour Based Medicine) - medycyną opartą na plotce.

Cóż to jest fakt? Fakt jest zdarzeniem, które się zdarzyło. Masło maślane? Niekoniecznie - wszak sam Jahwe mówi o sobie "Jestem, który jestem".
Jajo polega na metodzie stwierdzania faktu. Metoda ta powinna być wiarygodna. Oto szkopuł!

Moja Pani Matka Teściowa mocno wierzy w Boga. Dlaczego? Bo ma swoje na Jego istnienie dowody. Jednym z nich jest to, że żyje. Uważa, że jej życie było tak pogmatwane i pełne niebezpiecznych zakrętów, że jest NIEMOŻLIWE, by przeżyła bez boskiej opatrzności. No, i zrób jej coś na to... ;) To, że inni po drodze pomarli, w żaden sposób nie podważa przekonania Pani Matki Teściowej. Czy jednak jej metoda jest wiarygodna? Nie.

Nauki medyczne z trudem wypracowują wiarygodne metody oceny zjawisk i powoli ustalają, co jest faktem, a co nie. Oczywiście - tylko zarozumialcy twierdzą, że bliski jest już pełny sukces w tej dziedzinie. Ja - sceptyk i cynik - uważam banalnie, że końca tego procesu po prostu nie będzie.

Jednak niektóre rzeczy wiemy już z całą pewnością. Wiemy, na przykład, że homeopatia nie jest skuteczną metodą leczenia, że szczepienia są najlepszym sposobem ochrony przed ciężkimi skutkami zakażeń i, że nie powodują autyzmu. Wiemy, że na przeziębienie najlepszy jest czas, a zwalczanie otyłości nie polega na dietach Duncana czy innego Kwaśniewskiego - lecz na zróżnicowanej diecie MŻ oraz ruchu.

Skąd zatem biorą się zwolennicy RBM?
Wśród "szerokiej publiczności" - zapewne z powodu kiepskiej jakości lekarzy. Ale skąd "plotkarze" wśród lekarzy?? Na to pytanie nie mam dobrej odpowiedzi. Mam za to podejrzenia, graniczące z pewnością, że tacy lekarze zarabiają w swoich gabinetach zupełnie dobre pieniądze ;)))

Komentarzy: 1

Komentarze

2010-03-17 22:15:45 | *.*.*.* | willow81
Re: Bieg przez plotki :) [0]
A może zwolennicy RBM wśród lekarzy powstają głównie z braku wiedzy własnej :) coś na zasadzie "czego nie
jestem pewien/nie wiem/nie pamiętam - to sam wymyślę" :)
pozdrawiam :) skomentuj

NAJNOWSZE WPISY

O MNIE

baranek67

Zdradzę Wam mój przepis na szóstkę :) Rzucamy kostką i patrzymy. Jeśli nie wypadła szóstka - delikatnie ujmujemy kostkę i ustawiamy w pożądanej pozycji. Et voila! - oto mamy szóstkę! ;)))

Mój profil w iWoman.pl

KATEGORIE

ARCHIWUM